Pamukkale

Yamaçtaki beyaz teraslar, rüzgârla oluşan kar yığınları ve buzdan oluşmuş gibi görünüyor, ancak aslında farklı bir kökene sahipler ve karbonat minerallerinin birikintileri. Türkler doğa harikasına "Pamuk Kalesi" adını verdiler. Beyazlığı ve konfigürasyonu ile inanılmaz bir jeolojik oluşum, gerçekten dev adımlarla pamuk yününden yapılmış bir piramidi andırıyor. Gezginler ayrıca dağı çırpılmış krema ile doldurulmuş bir pastayla karşılaştırırlar. Bu arada, ülkede pamuk ekimi ekonominin önemli bir dalıdır ve yerel dükkanlarda yüksek kaliteli tekstiller satılmaktadır: şapkalar, masa örtüleri, giysiler, pamuklu hırkalar.

Turistik cazibe merkezini hem bağımsız olarak hem de bir gezi grubunun parçası olarak ziyaret etmek kolaydır. 

Kaplıcalara iki şekilde ulaşabilirsiniz: Gölün yanındaki platoya çıkın veya Domitian kapısının yanındaki girişten çıkın ve ardından antik harabeler arasında yürüyün. Haritalar ve işaretçiler gezinmeyi kolaylaştırır.

Kar beyazı örtü ışığı yansıtarak gözlerinizi kamaştırdığı için yola çıkarken güneş gözlüklerinizi unutmayın. Çıkarılması gereken ayakkabılar için bir çanta gereksiz olmayacak: kırılgan tortul kayaları yok etmemek için kireçtaşı üzerinde yürümeye sadece çıplak ayakla izin verilir. Kaplama parlak ve kaygandır, ancak dokunulduğunda pürüzlüdür. Bakiyenizi kaybetme riski minimumdur, ancak dikkatli olunmalıdır.

Sadece belirli alanlarda tanklara daldırmak mümkündür. Güvenlik görevlileri, ziyaretçilerin kuralları ihlal etmemesini sağlar. Süt nehrine benzer bir su akışı, alttaki katmanları sulamak için özel olarak kazılmış dar bir kanaldan akar. Birçok insan bu akan derede oturur ve güçlü doğal hidromasajın keyfini çıkarır. Travertenler boyunca en alçak noktadan en yükseğe yavaş bir tempoda çıkış yaklaşık yarım saat sürecektir. Pamukkale hakkında yapılan incelemeler ve Turister.Ru'da yayınlanan fotoğraf albümleri ile daha detaylı bilgi verilecektir .

Tüm Türk tatil beldelerinde hazır turlar satılıyor, fiyat Pamukkale'ye olan mesafeye bağlı, ortalama 100-120 dolar. Gidiş dönüş en az bir gün sürecektir. Bu tür gezilerin ana dezavantajı, çok değerli tatil zamanını harcamak zorunda kalacağınız şarap imalathanelerine, fabrikalara, mağazalara zorunlu ziyaretlerdir. Birçok seyahat acentesi alışveriş yapmadan geziler sunar. Bu durumda, mimari ve doğal topluluk etrafında serbest dolaşım için 5 saat verilir ve grup, turist kalabalığının olmadığı sabahın erken saatlerinde gelir.

 

Kleopatra'nın havuzu

Efsaneye göre Mısır kraliçesinin banyo yaptığı rezervuar, pitoresk bir parkla çevrili açık jakuzili bir tür kaplıca tesisidir. Altta Roma hamamlarına ait sütunlar, kayalar ve mermer parçaları bulunmaktadır. Misafirlerin yanlarda güvenli bir şekilde hareket edebilmesi için ipler gerilir ve tırabzanlar kurulur. Akan maden suyunun sıcaklığı mevsimden bağımsız olarak 36°C civarında sabittir. Kişisel eşyalar için duşlar ve kilitli dolaplar sağlanmaktadır. Anahtar, su parklarında olduğu gibi bileziğe takılıdır. Soyunma kabinleri var, bay ve bayanlar ayrı ayrı yer alıyor.

Banyo yapmak mucizevi özelliklere sahiptir, ancak bir prosedürden iyileştirici veya gençleştirici bir etkiye güvenmemelisiniz.

 

Hierapolis

Antika meraklıları, 15.000 kişiyi ağırlayabilen stantları (hala festivallere ve konserlere ev sahipliği yapıyor), ana caddedeki sütunlu geçitler, pazar meydanı - agora, nymphea, Apollon Bazilikası, Plüton'un küçük bir mabedi ile görkemli Roma tiyatrosunu keşfetme fırsatına sahip olacaklar. arkasında zehirli gazlarla dolu bir mağaranın başladığı mağara (halka kapalı). Aziz Philip'in Şehitliği, MS 87'de Hierapolis'te şehit olan 12 havariden birinin onuruna dikildi. e. erken Hıristiyanların zulüm döneminde. Hierapolis nekropolü, Küçük Asya'daki en büyük mezar kompleksidir. Farklı dönemlerin ve medeniyetlerin mezarları 2 km'den fazla uzanıyor.

 

Tarih

Yaklaşık 400.000 yıl önce meydana gelen tektonik plakaların kayması, depremlere ve yer kabuğunun kırılmasına neden oldu. Kalsiyumla doygun yeraltı suları binlerce yıl boyunca patladı ve aktı, kavurucu güneşin altında buharlaştı ve yüzeyde kar beyazı kristaller bıraktı. Süreç şimdi devam ediyor. Sertleşen tabakalar, Hellas'ta "Tibur taşı" olarak adlandırılan ve binaların kaplama ve dekoratif kaplamalarında kullanılan traverten - kalkerli tüf haline dönüşür. Roma İmparatorluğu bu geleneği benimsemiştir.

Gökyüzü, traverten teraslı göletlere yansıyor ve açık havada manzara harika bir görünüm kazanıyor: tuhaf kaplar turkuaz suyla dolu gibi görünüyor. Pamukkale'nin muhteşem fotoğrafları, gün doğumu ve gün batımında, katmanların pembeye döndüğü zaman da elde edilir. Antik volkanik plato, ovadan 200 m yükseklikte yükselir.

Jeotermal kaynakların iyileştirici gücünü ilk takdir eden Yunanlılar ve MÖ II. Yüzyılda. e. burada Hierapolis (Hierapolis) şehri ortaya çıktı. Adı eski Yunancadan "Kutsal Şehir" olarak çevrilmiştir.

Antik yapıların arkeolojik kazıları 1887 yılında başlamış ve halen devam etmektedir. Toplam alanı 1.000 hektardan fazla olan Pamukkale'nin kültürel ve doğal kompleksi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Antik çağ anıtları:

  • 15.000 seyirci kapasiteli tiyatro;
  • Kriptitler ve lahitler içeren nekropol;
  • Apollon Tapınağı (II. yüzyıl);
  • Aziz Philip'in Şehitliği (IV yüzyıl);
  • Plüton Kutsal Alanı.